הובלה והתקנה בכל הארץ

כל מה שצריך לדעת על מצנן אוויר

מצנן אוויר הוא הפתרון הטוב ביותר עבור כל מי שאי פעם ישב בחוץ בימי הקיץ החמים ותהה לעצמו מדוע המזגן לא מתפקד כשורה גם כשהוא מושם בחוץ.
בעוד שהמזגן המסורתי מיועד לחללים סגורים בלבד, שם הוא ממחזר את האוויר ומקרר אותו, מצנן האוויר נועד לאוויר הפתוח, והוא יוצר בריזה נעימה ומבורכת של אוויר צונן וטרי.
מי שמבקש פתרון מלא רעננות לקיץ החם, שלא רק יהווה הקלה במידות החום אלא גם ייתן הרגשה של בריזה אותנטית ונעימה, צריך להכיר את מצנן האוויר. 

להכיר את מצנן האוויר

עיקרון הפעולה של מצנן האוויר נמצא בשימוש האדם כבר דורות רבים, עוד מימיה של פרס העתיקה, כאשר רבים חיפשו פתרון לקירור הסביבה בימי הקיץ.
העיקרון פשוט למדי – מצננים לוכדים את האוויר בסביבתם ומעבירים אותו דרך מים צוננים לפני שהם פולטים אותו שוב.
כך, האוויר היוצא מתקרר כתוצאה מהמים ויוצא בצורת בריזה צוננת ונעימה, באופן שמזכיר את משבי הרוח הקרירים שניתן למצוא בסביבת חוף הים.
באופן הזה, מצנן האוויר אינו מוגבל לפעילות במתחם סגור, כמו המזגן המסורתי, אלא להפך – מצנן האוויר מתפקד באופן הטוב ביותר כאשר הוא מוצב בחלל הפתוח, שם הוא יכול ללכוד כהלכה את האוויר החם ולפזר אותו מחדש בטמפרטורות נמוכות יותר.
לכן מצנן האוויר מתאים במיוחד לפרטיים ולעסקים שיש להם חלל חוץ כלשהו וברצונם לצנן אותו – בין אם מדובר בגני אירועים פתוחים שמבקשים לספק אוויר צונן לקהל שלהם, בתי קפה ומסעדות המציעים מקומות ישיבה בחוץ, או אף בעלי דירות ובתים פרטיים הכוללים בהם מרפסות וגינות, והם רוצים לשבת בהם ברווחה גם בקיץ.
באמצעות המצנן הנייד ניתן להוריד את הטמפרטורה עד ל-15 מעלות, וכך לזכות בהקלה משמעותית.

בין מצנני אוויר למזגנים ניידים

קל להתבלבל בין מצנן האוויר לבין המזגן הנייד, שני מכשירים חשמליים שניתן לשנע ושנועדו לקרר את האוויר בסביבתם.
למעשה, דגמים רבים משתי הקבוצות עשויים אף להיות דומים זה לזה מבחינה חיצונית, להוציא צינור פליטה אחד או שניים.
אבל האמת היא שמצנני האוויר הם מכשירים די שונים באופיים מן המזגנים הניידים, והדבר מקבל ביטוי גדול יותר מאשר ההבדלה בין “האוויר הקר” ל”אוויר הצונן” שהם פולטים:

 • חלל:

  כפי שנאמר לעיל, מצנן האוויר מיועד לחלל פתוח, בעוד המזגן הנייד מיועד לחלל סגור.
  המזגן הנייד אינו שונה בפעולתו מהמזגן הנייח מרוב הבחינות, וכך התפקוד שלו בחלל הפתוח נמוך יותר מזה של מצנן האוויר.
  חשוב לציין שאופי הפעולה של המזגן הנייד ממוקד הרבה יותר מהמזגן הנייח, וכך ניתן בהחלט להניח שהמזגן הנייד יתפקד טוב יותר מאחיו הנייח בשטח פתוח, אך שניהם יפלו מן מצנן האוויר.
  באופן דומה, יש לצפות שבחלל הסגור המזגן הנייד יהווה פתרון יעיל יותר – מצנן האוויר אמנם יתפקד היטב גם בחלל סגור, אך לא באופן מיטבי שכן הוא מסתמך על האוויר הטבעי שנע בחלל הפתוח.

 • לחות:

  הבדל מהותי נוסף בין מצנן האוויר לבין המזגן הנייד הוא מידות הלחות הטמונות באוויר הקר שהם פולטים.
  המזגן הנייד מבוסס על גז מקרר, בדומה למזגן הנייח, וכחלק מפעילותו הוא מסלק את הלחות מן האוויר עד שזו צריכה להצטבר ולהתרוקן באמצעות צינורית ניקוז או ריקון ידני.
  באופן הזה, האוויר של המזגן הנייד הוא יבש, וכך הוא מהווה הקלה כפולה באזורים בעלי אחוזי לחות גבוהים כמו מישור החוף, בעוד שמצד שני, באזורים יבשים כמו הנגב, היעדר הלחות יכולה להוות דווקא חסרון לו.
  מצנן האוויר עובד על טכנולוגיה שונה לגמרי, והוא מקרר את האוויר באמצעות רפידות רטובות, וכך האוויר הקר שנפלט ממנו הוא לח.
  באופן דומה, מצנן האוויר יספק כך הקלה כפולה עבור אזורים יבשים, אך באזורים בעלי אחוזי לחות גבוהים הוא עשוי שלא לספק את הסובבים, שכן לעתים הלחות יכולה להיות מטרידה יותר אף מן החום.

 • אנרגיה:

  המזגן הנייד ידוע בחסכון האנרגטי שהוא מעניק על פני מערכת מזגן מרכזית, אך עבור מצנן האוויר, החיסכון הזה גדול אף יותר.
  ראשית כל, מצנן האוויר מטבעו עובד תחת טכנולוגיה פשוטה יותר, וכך הוא מצריך פחות אנרגיה כדי לתפקד ביעילות לעומת המזגן הנייד.
  נוסף לכך, המזגן הנייד אינו מסתפק בצריכה חשמלית, כאשר פונקציית הקירור שלו מבוססת על גז מזגנים, שמהווה משאב נוסף על החשמל.
  גם מצנן האוויר דורש משאב נוסף, אך המשאב הזה הוא מים, משאב זול הרבה יותר ובעל תופעות לוואי זיהומיות נמוכות בהרבה משל גז המזגנים.

 • אוויר:

  תוצאה די ישירה של יעדי הפעילות של המזגן הנייד ושל מצנן האוויר היא אופי האוויר שאותו הם מקררים.
  המזגן הנייד ממוקם בחלל סגור, וכך הוא שואב לתוכו את אותו האוויר שוב ושוב, מקרר אותו ופולט אותו, באופן שניתן לחשוב עליו כמחזור אוויר.
  מצנן האוויר, לעומת זאת, פועל בשטח פתוח, וכך האוויר שהוא שואב לקרבו תמיד טרי, וכך הוא לא לוקה בתופעת מחזור האוויר של המזגן הנייד.

 • חימום:

  הבדל מהותי בין המזגן הנייד לבין מצנן האוויר היא אופציית החימום – זו אפשרית במספר דגמים של המזגן הנייד, ואינה אפשרית כלל במצנן האוויר.
  המזגן הנייד מתיימר להוות גרסא ניידת של המזגן הנייח, וכך ניתן לרתום את הטכנולוגיה הפועלת בו גם עבור פונקציית חימום שתהווה פתרון לימים קרים.
  באופן הזה, דגם בעל פונקציית חימום יכול לשמש למשך תקופות ארוכות יותר ולא רק לחודשי הקיץ.
  מצד שני, הטכנולוגיה הפועלת במצנן האוויר מיועדת באופן בלעדי לקירור של האוויר, ולא ניתן לעשות בה שימוש כדי לפלוט אוויר חם – כך מצנן האוויר מיועד לקירור בלבד, ומי שצריך פתרון גם עבור החורף יאלץ לרכוש מכשיר נוסף.

יתרונות מצנן האוויר

כפי שניתן לגלות, מצנן האוויר מהווה את אחד מן הפתרונות היעילים והנעימים ביותר להקלה במידות החום בימי הקיץ, ובמיוחד לסביבות חיצוניות.
היתרונות של מצנן האוויר עומדים כשלעצמם כסגולות מיוחדות שיכולות להקל במיוחד על השהייה בחוץ, אך כאשר אלו מושווים לפתרונות קירור מקבילים, הם לרוב מודגשים אף יותר וניתן לגלות באמת כמה הם חשובים.
בין היתרונות המרכזיים של מצנן האוויר ניתן למנות את הבאים:

 • ניידות:

  מצנן האוויר הוא מוצר נייד, וכך ניתן לשנע אותו בקלות הן ברחבי חלל חיצוני כלשהו הן בין שני מקומות שונים.
  באופן הזה, המצנן הנייד משמש כפתרון מוצלח במיוחד באזורים דינמיים, בהם לא ניתן לחזות מראש את המקום המדויק בו תידרש הקלה.
  בתי קפה, מסעדות וגני אירועים יכולים לשנע בפשטות את מצנן האוויר שברשותם בהתאם למוקד בו מתאסף הקהל שלהם, וכן לכוון אותו באופן מדויק על פי רצונותיהם ודרישותיהם.

 • התקנה, פירוק ותיקון:

  כחלק בלתי נפרד מן הניידות של המצנן הנייד, ניתן למנות גם את קלות ההתקנה, הפירוק והתיקון שלו.
  מבחינת ההתקנה והפירוק, אלו כה פשוטים מכיוון שהם לא קיימים – כל שצריך הוא לחבר את המצנן הנייד לחשמל, לחבר אותו לקו מים או למלא את כלי הקיבול שלו במים (בהתאם לדגם) והוא מוכן לפעולה.
  כך ניתן לאחסן את מצנן האוויר ללא קושי בתום הקיץ, ולהוציא אותו שוב בקלות עם תחילת הקיץ לשימוש נוסף – אף יותר, ניתן לשלוף אותו בפשטות בכל פעם שהוא נדרש, גם כאשר שרב פתאומי בא לביקור באמצע פברואר.
  הפשטות הזו מתבטאת גם בתיקון של מצנן האוויר במידה ומתעוררת בו תקלה – אין צורך לבצע עבודות תיקון פנימיות בשטח העסק וכך להפריע ללקוחות או לקהל, הניידות של מצנן האוויר מאפשרת לקחת אותו למעבדת תיקונים ולטפל בו הרחק מעיני המבקרים.

 • שטח פתוח:

  מצנן האוויר הוא אחד מפתרונות הקירור היחידים אשר מתפקדים באופן יעיל בשטח פתוח, ומבין פתרונות אלה, הוא אחד היעילים ביותר שבהם.
  סגולה מיוחדת זו היא מצרך חשוב למדי, כאשר אנשים אוהבים לשהות באוויר הפתוח, בין אם זה בביתם, בבית הקפה ובמסעדה, וכך ניתן לאפשר להם לעשות כן גם כאשר הטמפרטורות השוררות בחוץ גבוהות במיוחד.

 • לחות:

  האוויר הקר שנפלט מן מצנן האוויר ידוע בלחות המשולבת בו כתוצאה מן טכנולוגית המים שאחראית על הצינון.
  באופן הזה, מצנן האוויר מהווה פתרון כפול עבור אזורים יבשים במיוחד כמו דרום הארץ.
  באזורים מדבריים אלה, הטמפרטורות גבוהות במיוחד והיובש מתיש את הגוף אף יותר, וכך מצנן האוויר מסוגל לפתור את שתי הבעיות בבת אחת.

 • אוויר טרי:

  אחד מן היתרונות העיקריים של מצנן האוויר הוא האוויר הטרי שנפלט ממנו, כך בניגוד לפתרונות קירור אחרים אשר נוטים למחזר שוב ושוב את אותו האוויר.
  השימוש של מצנן האוויר באוויר טרי הוא תוצאה של השימוש בו בשטחים פתוחים, והוא גורר משבי אוויר נעימים יותר ובעלי תחושה אותנטית וטבעית יותר.

 • חיסכון באנרגיה:

  מצנן האוויר הוא אחד מפתרונות הקירור החסכוניים ביותר באנרגיה, במיוחד כאשר הדבר מושם ביחס ליעילות שלו.
  הטכנולוגיה של מצנן האוויר היא פשוטה למדי, והיא כוללת רק הפעלה של מספר משאבות שנועדו להרטיב את הרפידות המותקנות בתוכו ולהעביר את האוויר מבעד לרפידות הללו.
  באופן הזה, הצריכה האנרגטית של המכשיר נמוכה במיוחד, בעיקר ביחס לתוצאות האיכותיות המתקבלות כתוצאה מן הטכנולוגיה המתוחכמת הזו.

חסרונותיו של מצנן האוויר

על אף יתרונותיו הרבים של מצנן האוויר, לא ניתן להישאר אדישים וכמו כל מכשיר אחר, הוא אוצר בו כמה מספר חסרונות על פני פתרונות קירור אחרים.
מרבית החסרונות של מצנן האוויר מתכתבים עם היתרונות שלו, כאשר ישנם יתרונות הטמונים במצנן האוויר שבשינוי תנאי הסביבה בהם המכשיר מושם, הם עלולים להפוך לחסרונות.
לכן חשוב להכיר את כל הצדדים הללו, וכך לעשות בחירות מושכלות ולבחור את פתרון הקירור המתאים ביותר לתנאי הסביבה שבו הוא אמור להיות משולב:

 • לחות:

  היתרון הגדול של מצנן הנייד כמשלב בו לחות יכול להפוך לחסרון ברגע שהוא מושם באזורים עם אחוזי לחות גבוהים מלכתחילה.
  לחות גבוהה באוויר מהווה גורם נוסף להרגשת המטרד של הקיץ, וכך אוויר צונן עשיר בלחות לאו דווקא מביא להקלה מלאה.
  באופן כללי, עדיף להימנע מהשימוש במצנן הנייד כאשר אחוזי הלחות גבוהים מ-45%, שכן במקרה כזה הלחות הגבוהה המתווה לאוויר הקר הנפלט תשבש את פעילותו.

 • צריכת מים:

  בניגוד לפתרונות קירור רבים אחרים, המצנן הנייד דורש מים לפעילותו, וכמויות די גדולות של מים.
  כתמורה על החיסכון האנרגטי האדיר שמתקבל כתוצאה מן המנגנון המתוחכם הפועל במצנן הנייד, יש צורך במקור קירור טבעי כלשהו.
  אלו המים, אשר מרטיבים בהתמדה את הרפידות המותקנות במצנן הנייד שדרכם עובר האוויר, וכך מתקבל צריכת מים קבועה שעשויה להיות גבוהה באם המצנן הנייד עובד באופן רציף וארוך.

 • טמפרטורה:

  אחד מן ההיבטים בהם נופל מצנן האוויר מהמזגנים הוא אפשרות כיוון הטמפרטורה.
  מזגנים ניידים ונייחים כאחד מבוססים על טכנולוגיית קירור שעושה שימוש בגז מזגנים, וכך כחלק מן המנגנון מותקנות אופציות וויסות של השימוש בגז, עד לכדי יצירת ממשק ידידותי שבאמצעותו המשתמש יכול לבחור את הטמפרטורה המדויקת שאליה הוא שואף.
  מצנן האוויר מתפקד תחת טכנולוגיה פשוטה הרבה יותר, כאשר הוא רק גורם להזרמת אוויר מבעד לרפידות רטובות לשם צינון האוויר, ואין לו שום דרך לווסת את אופי הקירור.
  כך, מצנן האוויר אמנם מסוגל להוריד את הטמפרטורות בסביבתו ב-15 מעלות בממוצע, אך המשתמש לא יכול לקבוע בכמה מעלות הוא רוצה להוריד את הטמפרטורה, ודרך הוויסות היחידה שלו היא הנעת המצנן הנייד קרוב יותר או רחוק יותר מן הקהל, או כיבוי והדלקה שלו.

מה לבדוק בקניית מצנן אוויר

מצנני האוויר כולם מתפקדים באופן די דומה זה לזה, וכולם חולקים פחות או יותר את אותה רשימה של יתרונות וחסרונות.
עם זאת, מדובר במשפחה מגוונת במיוחד, ודגמים שונים של מצנני אוויר יכולים להיות די שונים זה מזה, החל בעצמה שלהם ובגודל שלהם ועד הפונקציות הנלוות להם.
לכן, כאשר ניגשים לבחור מצנן אוויר חשוב לשים לב למספר נקודות, שבאמצעותן ניתן לבחור בבטחה את מצנן האוויר הטוב ביותר לצרכים שלנו:

 • CFM:

  עצמתו של המצנן הנייד נמדדת במהירות הפליטה של האוויר שלו, או במילים אחרות, כמה אוויר נפלט בכל יחידת זמן.
  כך, בניגוד ליחידות מהירות מוכרות יותר, אשר מודדות מרחק ליחידת זמן, עצמת המצנן הנייד מודדת נפח ליחידת זמן, ובאופן מדויק יותר – רגל מעוקב לדקה (Cubic Foot per Minute).
  השאיפה שלנו היא שכל שתי דקות, מצנן האוויר יפלוט אוויר צונן שיכסה את כל החלל שאנחנו רוצים לקרר – זה יבטיח פעילות נכונה ורציפה שלו.
  כך, אנו צריכים לחשב את השטח שאנחנו רוצים לקרר ולחלק בשניים, אך אסור לשכוח להמיר את יחידות המידה ממטר לרגל.
  לדוגמא, נניח וברצוננו לקרר מרפסת בגודל 20 מ”ר – המרפסת פתוחה, אבל נחליט שאנו מגבילים את גובה הקירור ל-3 מטרים, וכך נקבל נפח של 60 מטר מעוקב.
  נמיר לרגל עם הכפלה ב-3.3 ונקבל 198 רגל מעוקב – עכשיו ניתן לחלק בשניים וקיבלנו 99 CFM, זו המידה שמינימלית שאנו צריכים עבור מצנן האוויר שלנו.

 • אנרגיה (EER):

  מדד נוסף שצריך לקחת בחשבון בעת הבחירה של המצנן הנייד היא צריכת האנרגיה שלו – או יותר נכון, היעילות האנרגטית שלו.
  זו נמדדת ביחידות המידה EER, והיא לרוב מצוינת על המצנן הנייד בציון כלשהו בין 8 ל-11, כאשר ככל שהציון גבוה יותר כך היעילות האנרגטית של המצנן הנייד תהיה טובה יותר.
  באופן הזה, ניתן לצפות ש-EER גבוה יותר יוביל לחשבונות חשמל נמוכים יותר, ולאורך זמן יהווה חסכון כלכלי מהותי, אך מצד שני, ציון EER גבוה לרוב נלווה לדגמים יקרים יותר, וכך החסכון הכלכלי לטווח הארוך יבוא בתמורה להוצאה כלכלית גדולה יותר במעמד הקנייה.
  כך, מבחינה כלכלית בלבד, מדד ה-EER צריך לשקף את תדירות השימוש במצנן האוויר – ככל שהשימוש תדיר יותר, כך החלק של חשבונות החשמל הופכים לעיקריים יותר ועדיף לבצע השקעה ראשונית גבוהה כדי לחסוך אותם.
  אך אסור לשכוח שהמדד האנרגטי הוא גם עניין של איכות הסביבה, וככל שנבחר במוצרים בעלי יעילות אנרגטית גבוהה יותר כך נפגע פחות בסביבה כאשר נפעיל אותם.

 • רעש:

  כאשר מדובר במכשירים חשמליים, קל במיוחד לשכוח את הזיהום האקוסטי שהמנועים המובנים בהם עשויים לייצר, ואלו קיימים ברוב מכשירים הקירור שמפעילים משאבות אוויר מסוג כלשהו.
  לכן, יש לוודא שהרעש שמצנן האוויר מייצר לא יהווה מטרד גדול מידי, וניתן לבדוק זאת באמצעות מידת הדציבלים המצוינת על גבי המצנן האוויר.
  קו הגבול שכדאי להתרחק ממנו ככל האפשר – ובשום פנים ואופן לא לעבור אותו – הוא קו ה-60 דציבלים, עצמה הקול של שיחה.
  עם זאת, בהתאם לצרכים משתנים, ניתן להתגמש בכמות הדציבלים הרצויה – עבור מוקדים שקטים במהותם כמו גלריות, עדיף לבחור מכשיר שקט יותר, ואילו עבור מוקדים רועשים במהותם, כמו אתר בנייה, ניתן להתפשר על מכשירים רועשים יותר שכן אלו ממילא יבלעו ברעשי המכונות הפועלות.

 • פונקציות נוספות:

  מצנן האוויר הפשוט ביותר הוא מצנן אוויר המים, אשר פועל כפי שתואר לעיל, באמצעות שאיבת אוויר, העברתו דרך רפידות רטובות ופליטתו שוב כצונן.
  עם זאת, דגמים רבים של מצנני אוויר יכולים לכלול בהם פונקציות נוספות, ואלו עשויות לסייע מבחינות שונות ואף למזער חלק מן החסרונות של מצננים ניידים.
  בין הפונקציות העיקריות ניתן למנות את הבאות:

 • מצנני אוויר קרח: עושים שימוש בתאים מלאים בקרח, אשר מביאים לקירור נוסף של האוויר וממזערים את הלחות שנפלטת איתו.
 • בקרת לחות: פונקציית בקרת לחות מתוחכמת שבאה לפתור את מה שמהווה לרוב החיסרון העיקרי של מצנן האוויר – בקר חכם מודדת את מידות הלחות בסביבת המצנן ומווסת את זרימת המים במצנן כדי למזער את מידות הלחות.
 • מצנן נטען: מצנן נייד המבוסס על סוללה נטענת, וכך אינו דורש חיבור לחשמל – מהווה מכשיר בעל ניידות מוחלטת וניתן להציב אותו בכל מקום ובכל זמן.

טעויות נפוצות בבחירת מצנן אוויר

לסיכום, כדאי להכיר את הטעויות הנפוצות הנעשות בבחירת מצנן האוויר, שיכולות להוביל לתפקוד לא נכון ולא יעיל שלו.
יחד עם רשימת המאפיינים של המצנן הנייד שהובאה לעיל, ניתן לבצע את הבחירה המושכלת ביותר, ולבחור את אמצעי הצינון שיביא להקלה אמיתית במידות החום בבית ובעסק:

 • התעלמות מסביבת המצנן:

  מצנן האוויר צריך להיבחר בהתאם לסביבה שלו, וכך כדי לוודא שהוא פועל באופן הטוב ביותר.
  מן הצד האחד, יש את עניין העצמה של המצנן, אשר מבוטאת ביחידות המידה CFM והוסברה לעיל.
  באם העצמה של המצנן לא תתאים לגודל החלל המיועד לקירור, התפקוד של המצנן הנייד לא יהיה יעיל דיו.
  בניגוד למזגנים, הדבר לא יוביל לצריכה אנרגטית גבוהה יותר, שכן מצנן האוויר אדיש לסביבתו והוא מבצע את פעולתו באותו האופן ללא תלות בתנאים, אך התוצאות יורגשו באופן ניכר הרבה פחות, וכך הצריכה האנגרטית הקבועה תהווה בזבוז.
  מן הצד השני, יש את עניין הלחות בסביבת המצנן – המצנן מטבעו משחרר אוויר לח, ובאם הוא עושה זאת בסביבה לחה, התפקוד שלו לא יהיה יעיל.
  באם אנו רוצים להציב את המצנן הנייד בסביבה לחה, עלינו לשקול פתרונות שממזערים את הלחות שהוא פולט, כמו מצנן אוויר קרח או מצנן עם בקר חכם לוויסות לחות.

 • חוסר תשומת לב לצריכה אנרגטית:

  טעות נפוצה במיוחד שאנשים עושים עם מצנני אוויר כמו עם מכשירים חשמליים רבים אחרים, היא בחירה בדגם זול יותר במחיר יעילות אנרגטית נמוכה יותר.
  אמנם הדבר מביא להוזלה במעמד הקנייה, אך לאורך זמן, העלות הזו תגדל בחשבונות החשמל התקופתיים.

 • בעיות באספקת מתח:

  דגמים שונים של מצנני אוויר נבדלים זה מזה בצריכת האנרגיה שלהם כתוצאה מעצמה משתנה ומגדלים שונים.
  לכן, יש לוודא שהמתח שדורש מצנן האוויר אכן מתאים למתח שהתשתיות במקום היעד יכולות לספק לו.
  כדוגמא נפוצה, מצנן אוויר פשוט עשוי לדרוש מתח בגובה 230 וולט, כפי שמספקים חיבורי החשמל הביתיים, ואילו מצנן אוויר עצמתי במיוחד עשוי לדרוש מתח של 400 וולט, אשר דורש חיבור תלת פאזי.

גלול למעלה