הובלה והתקנה בכל הארץ

כל מה שצריך לדעת על מזגן נייד

כמעט ואין אדם שלא הסתכל על מזגן הבית בערגה באחד מימי הקיץ החמים וייחל שיוכל לקחת אותו איתו.
רבים מופתעים לשמוע שלא מדובר בסתם רעיון שווא, שכן המזגן הנייד חי וקיים וכל אחד יכול לקנות או לשכור אותו לשימושיו הפרטיים.
עם דגמים מגוונים מבחינת הגודל, ההספק והפונקציות המובנות, אפשר למצוא מזגן נייד לכל מטרה, הן לשימוש פרטי ומוגבל הן לשימוש בהיקף רחב.
בואו להכיר את המזגן הנייד שבאמצעותו ניתן לקחת את פעולת הקירור המבורכת של המזגן לכל מקום.

מהו מזגן נייד ולמה הוא משמש

המזגן הנייד כשמו הוא – מזגן של ממש אשר אינו מקובע במבנה, לא כאובייקט תלוי ולא כמערכת פנימית, אלא מכשיר חיצוני שניתן לשנע ממקום למקום בהתאם לצורך.
המערכת הפועלת במזגן הנייד דומה לזו של המזגן הנייח – היא מרכזת את האוויר ודוחסת אותו בתוך מיכל קיבול מבודד תרמית, ואז מצננת את הטמפרטורה שלו לפני שהיא פולטת אותו שוב.
בדומה למזגן הנייח, גם המזגן הנייד מתאים לחללים סגורים, אם כי ניתן לעשות בו שימוש גם בשטח פתוח, וכך הוא יכול להתאים במיוחד לשימושים הבאים:

 • מקומות ציבוריים: גני אירועים, בתי קפה, מסעדות, הופעות ושלל מקומות ציבוריים נוספים אשר מארחים קהל רחב ימצאו שימוש במזגן הנייד.
  זאת מפני שאפשר להוציא אותו רק בתקופה הנחוצה ולהשתמש בו לרווחת הקהל. כאשר אין צורך בקירור, ניתן לאפסן את המזגן הנייד בקלות וכך להימנע מתפיסה קבועה של חלל.
 • דירות שכורות: מי שאינו ממוקם בבית מסוים באופן קבוע – בין אם הוא שוכר דירה, סטודנט שגר במעונות הסטודנטים או כל אדם אחר – וודאי לא ירצה להשקיע ולהתקין מזגן נייח שישמש לו רק לזמן מוגבל.
  כך ניתן להשתמש במזגן נייד ולהציב אותו בבית המגורים למשך תקופת השהות.
  עם מעבר דירה, יהיה ניתן לקחת גם את המזגן בפשטות ולהציב אותו מחדש במקום הרצוי.
  בנוסף לכך, המזגן הנייד מאפשר לשנע אותו ברחבי הבית בהתאם לצורך במקום להסתמך על מערכת מרכזית פרוסה, וכן ניתן לאפסן אותו כאשר אין בו צורך וכך לחסוך מקום.
 • כל תחבורה הזקוקים לקירור: במקרים רבים, יש צורך במערכת קירור עבור כלי תחבורה כלשהו, ובמיוחד כאשר זה משנע מוצרי מזון או חומרים אחרים שסובלים מרגישות תרמית.
  באמצעות המזגן הנייד, ניתן להימנע משילוב של מערכת קירור פנימית בכלי הרכב, שעשויה להיות יקרה ואף לפעמים בלתי אפשרית או בלתי יעילה.
  המזגן הנייד יכול לשמש כמערכת קירור יעילה למדי, כאשר הניידות שלו מאפשרת אף לשלוף אותו לשימוש רק כאשר הוא נדרש וכך לחסוך מקום רב.
  בנוסף לכך, כאשר מדובר במלאכה חוזרת, תקלות במערכת הקירור לא ישביתו לחלוטין את כלי התחבורה, שכן יהיה אפשר לתקן את המזגן הנייד באופן עצמאי בעוד שבכלי התחבורה יוצב מזגן נייד זמני אחר.

בין מזגן נייד למזגן נייח

המזגן הנייד נקרא כך מכיוון שהוא דומה במיוחד למזגן הנייח בפעולתו ובמערכת הפנימית העובדת בו.
זה מתבטא קודם כל בהרכב הטכני של המזגן עצמו – המזגן הנייד מהווה בסך הכל גרסא חיצונית של כל מזגן רגיל, וכל המערכות הפועלות במזגן הנייח פועלות גם במזגן הנייד.
בנוסף לכך, אופי הפעילות עצמו של המזגן הנייד דומה גם הוא למזגן הנייח, וכך להבדיל מאמצעי קירור חיצוניים אחרים:

 • אוויר יבש: הן המזגן הנייח הן המזגן הנייד מפיקים אוויר יבש ומורידים את אחוזי הלחות השוררים בקרבתם.
 • חלל סגור: הן המזגן הנייח הן המזגן הנייד מיועדים לחללים סגורים ועובדים בהם בתפוקה יעילה.

עם זאת, ישנם הבדלים מהותיים בין המזגן הנייד למזגן הנייח, כאשר חלקם אף צומחים מהדומות שבמערכת הפעולה שלהם:

 • קירור נקודתי:

  המזגן הנייח ידוע כמקרר חדרים שלמים במלואם, כאשר ככל שהחדר גדול יותר כך יידרש יותר זמן או יותר אנרגיה לקירור יעיל שלו, אך זה יעשה באופן אחיד.
  המזגן הנייד, לעומת זאת, מקרר באופן נקודתי יותר, כך שיהיה ניתן לחוש בהבדל קל בטמפרטורות בין האזור אליו המזגן מכוון לבין שאר החלל.

 • חימום:

  המזגן הנייח אינו כלי מקרר בלבד, וברובם המכריע של המזגנים הנייחים ישנה פונקציה הן לקירור והן לחימום.
  המזגן הנייד, לעומת זאת, נוטה באופן מקיף הרבה יותר לפעולת הקירור, וזוהי הפונקציה העיקרית שלו.
  ישנם דגמים של מזגנים ניידים המכילים בהם גם פונקציית חימום, אך הם מהווים את מקצתם של משפחת המזגנים הניידים.

 • מים:

  מערכת המזגן פולטת מים באופן תדיר, אשר אלו צריכים להסתלק באמצעי ניקוז כלשהם.
  כאשר מדובר במזגן נייח, ניקוז המים מהווה חלק מהמערכת ואלו נוטפים מהמערכת החוצה או מוזרמים למערכת ניקוז חיצונית כלשהי.
  המזגן הנייד, מתוך אופיו, אינו יכול להתחבר לאילו מערכות ניקוז חיצוניות, ולכן הוא מכיל בו כלי קיבול שמרכז את המים, וכך יש להוציא את המים באופן ידני כאשר כלי קיבול זה מתמלא.

יתרונות המזגן הנייד

כתוצאה מכל הכתוב לעיל, ניתן כבר לראות כיצד רשימת היתרונות המובהקים של המזגן הנייד נוצרת מעצמה.
המזגן הנייד מהווה פתרון יעיל ונוח לשימוש, אשר יכול להחליף אמצעי קירור אחרים – המזגן הנייח מחד, מצנן האוויר מאידך – באופן איכותי ביותר.
בין היתרונות הרבים ניתן למנות את הבאים:

 • ניידות: מן הסתם, המזגן הנייד מתהדר ביתרון של ניידות, מה שמאפשר להציב אותו מחדש ללא כל מאמץ בהתאם לצרכים שלו, ואין מניעה אפילו להעביר אותו מרחקים גדולים ולהשתמש בו ממש בתוך כלי תחבורה.
 • חסכון במקום: כתוצאה מן הניידות שלו, אין צורך לתת למזגן הנייד לתפוס חלל יקר ערך כאשר אין שימוש בו, ובתקופת החורף ניתן פשוט לאפסן אותו וליהנות מן החסכון במקום שמתקבל.
 • ייבוש: המערכת המפעילה את המזגן הנייד גורמת לפליטת אוויר יבש, מה שיכול להוות הקלה משמעותית באזורים לחים – בחלקים רבים בארץ, ובמיוחד במישור החוף, הלחות מהווה מעמסה גדולה אף מן החום עצמו, וכך האוויר הקר והיבש מהווה את ההקלה הטובה ביותר.
 • מיקוד: המזגן הנייד הוא ממוקד, וכך ניתן להפעיל אותו אף בחדרים גדולים ולקבל תוצאות רצויות בזמן קצר יחסית, וזאת בניגוד למכשירים אחרים אשר דורשים זמן פעולה רב שכן הם מקררים באופן אחיד את החלל כולו.
 • צריכת אנרגיה: המיקוד של המזגן הנייד יחד עם אפקט הייבוש שלו גורם לתוצאות מהירות של הקלה משמעותית בתחושת החום, וכך אין צורך בצריכת כמויות גדולות של אנרגיה כדי לזרז את התוצאות הללו.
 • התקנה ותיקון: מערכת נייחת לרוב מצריכה תכנון, פירוק קירות ואף שיפוץ לשם ההתקנה, ופעמים רבות גם במקרה של תקלה יש צורך בפעולות דומות – במזגן הנייד, לעומת זאת, צריך רק להציב אותו במקומו ולהפעיל, ובמקרה של תקלה, לקחת אותו ככלי נייד אל מעבדת התיקון.

חסרונות המזגן הנייד

עם זאת, אין לטעות ולהאמין שהמזגן הנייד חף מחסרונות.
החסרונות של המזגן הנייד כשלעצמו אינם רבים, אך לעתים הצרכים ותנאי הסביבה עשויים להפוך חלק מן היתרונות שלו לחסרונות, וגם אם באופן זמני.
כדאי להכיר היטב את החסרונות לצד היתרונות, כדי להבין האם המזגן הנייד אכן מתאים לצרכים הנקודתיים שלנו:

 • לחות: באזורים יבשים, היעדר הלחות באוויר של המזגן הנייד עשויה להוות דווקא חיסרון, וכך תיווצר העדפה למכשיר כלשהו אשר פולט אוויר לח.
 • חלל סגור: כאשר פעולת הקירור נדרשת עבור חלל פתוח כלשהו, פעמים רבות המזגן הנייד לא יבצע את העבודה – הוא מיועד לשימוש בחלל סגור, ובאוויר הפתוח יפעל בתפוקה נמוכה יותר תוך צריכה גבוהה יותר של אנרגיה.
 • אוויר ממוחזר: כתוצאה מהשימוש של המזגן הנייד בחלל סגור, האוויר אותו הוא שואב כדי לקרר אותו הוא האוויר הקיים בחלל, וכך יכול להתקבל מעין אפקט של מחזור אוויר במקום שימוש באוויר טרי.
 • פתחי אוורור: בדומה למזגן הנייח, גם המזגן הנייד מכיל צינורית פליטה, אך מכיוון שהוא אינו מחובר למערכת פנימית כלשהי, יש למקם אותו באופן ידני ליד חלון או פתח כלשהו שאליו יוכל האוויר להיפלט.

מה חשוב לבדוק במזגן נייד

כאשר ניגשים לבחור מזגן נייד, חשוב לבדוק מספר פרטים אודותיו כדי להבטיח את הפעילות הטובה ביותר.
היבטים אלה נוגעים לפעילות השוטפת של המזגן וליעילות שלו, הן מבחינת תוצאות הקירור שלו והן מבחינת התופעות הנלוות:

 • BTU:

  יחידת ה-BTU מודדת עומס חום, והמזגן הנייד מציין על גביו את כמות הקירור שלו ביחידות BTU.
  לכן, יש לוודא שהמידה אכן משקפת את האזור אותו המזגן הנייד יקרר, וניתן לעשות זאת באמצעות חישוב של מאפייני החלל.
  יש לחשב את כמות עומס החום שהחדר יוצר, ואז לוודא שמידת ה-BTU גבוהה מן התוצאה.
  החישוב עובד כך: כל מטר מעוקב בחלל יוצר 6 יחידות BTU, וכל אדם יוצר 500 יחידות BTU.
  על כן, יש לחשב את נפח החדר (אורך X רוחב X גובה) ולהכפיל ב-6, אז למנות את כמות האנשים הממוצעת השוהה בחדר ולהכפיל ב-500, ולסכום את שתי התוצאות יחד.
  (דוגמא: חדר בשטח 12 מ”ר וגובה של 2.5 מטר ייצר עומס חום של 180 BTU, ושלושה אנשים השוהים בו בממוצע ייצרו עומס חום של 1500 BTU, כך שהמזגן הנייד יצטרך ליצור קירור של 1680 BTU או יותר.)

 • אנרגיה (EER):

  היבט חשוב נוסף של המזגן הנייד הוא צריכת האנרגיה שלו, ובאופן מהותי יותר, יעילות צריכת האנרגיה שלו.
  היעילות בצריכת האנרגיה מובטאת ביחידות המידה EER, כאשר אלו נעות לרוב בין 8 ל-11, והשימוש באנרגיה יעיל יותר ככל שהציון גבוה יותר.
  ניתן להבחין במשוואה די פשוטה הקשורה ליעילות האנרגיה – ככל שציון ה-EER גבוה יותר, כך מחיר המזגן הנייד יהיה גבוה יותר, אך כך גם עלות השימוש בו תפחת כתוצאה מצריכה נמוכה יותר של אנרגיה.
  לכן, מבחינה כלכלית, הבחירה בציון ה-EER צריכה לשקף את תדירות השימוש במזגן הנייד – ככל שהתדירות גבוהה יותר, כך תהיה העדפה להוצאה חד פעמית גדולה מאשר להוצאות מרובות קטנות.
  עם זאת, אסור לשכוח שצריכה גבוהה של אנרגיה גורמת לזיהום אוויר, ולכן מומלץ תמיד להעדיף יעילות גבוהה של צריכת האנרגיה.

 • רעש:

  תופעת לוואי של כל מזגן אשר רבים נוטים לשכוח ממנה היא הזיהום האקוסטי שהוא יוצר, כיאה לכלי בעל מנוע פנימי.
  הרעש שהמזגן יוצר עשוי להיות תלוי בתנאים האופפים אותו, וכך כמו כל מכשיר אחר, יש לצפות שמזגן מלוכלך ייצור יותר רעש מאשר מזגן נקי.
  עם זאת, ניתן לחזות מראש את היקף הרעש הכללי של המזגן, והיצרנים אכן עושים זאת באמצעות ציון הזיהום האקוסטי ביחידות של דציבלים.
  מומלץ לבחור בכמות דציבלים נמוכה ככל הניתן, ובהחלט נמוכה מזו של שיחה אשר נעה סביב 60 דציבלים.
  לשם השוואה, לחישה נוטה להיות בגובה של 20 דציבלים, ואילו המראה של מטוס קרה בגובה של 140 דציבלים.

 • יכולות קירור:

  יכולות הקירור של המזגן הנייד מתבטאות ביחס לטמפרטורה השוררת בסביבתו, וכך לכל מזגן נייד מתקבל מנעד שלפיו הוא יכול לקרר את החלל – כלומר, המזגן הנייד נמדד בכמות המעלות בהן הוא יכול להוריד את טמפרטורת החדר.
  לכן, יש לבדוק את יכולות הקירור של המזגן הנייד ולוודא שהן אכן מתאימות לחלל בו הוא יוצב – ככל שהחלל חם יותר באופן ראשוני, כך יידרש מזגן בעל מנעד גבוה יותר כדי לקבל את התוצאות הרצויות.

 • פונקציות נוספות:

  משפחת המזגנים הניידים היא גדולה ומגוונת וכך דגמים שונים עשויים לכלול בהם פונקציות נוספות.
  הפונקציות הללו יכולות להיות יעילות לצרכים שלשמם אנו קונים את המזגן, ובאם הן אינן נצרכות, הן יהוו תוספת לא רצויה למחיר.
  בין התוספות הללו ניתן למנות את הבאות:
  פילטרים מיוחדים: מטהרי אוויר המורכבים יחד עם הפילטרים של המזגן כדי לנטרל ריחות לא נעימים.
  שעון פנימי: שמאפשר שעון עצר להפסקת פעילות המזגן הנייד, או בגרסאות מתקדמות יותר, תכנון של לוח זמנים לפעילויות המזגן.
  כנפונים: תצורות שונות של תריסים בשטח פליטת האוויר הקר שמסייעים לכוון את זרימת האוויר.
  חימום: אפשרות למצב חימום בה המזגן הנייד יחמם את האוויר במקום לקרר אותו, וכך יהיה כשיר לתפקוד גם בחורף.

טיפים לתחזוקה נכונה של המזגן הנייד

כמו כל מכשיר אחר, גם המזגן הנייד דורש טיפול ותחזוקה נכונים כדי לשמר על פעילות ארוכה ורציפה שלו.
שמירה על תחזוקה יעילה של המזגן הנייד יכולה לסייע בשלל היבטים, החל ממזעור של צריכת האנרגיה, דרך פעילות שקטה יותר ועד לאיכות גבוהה יותר של האוויר הקר הנפלט.
באמצעות מספר המלצות, ניתן להבטיח מזגן נייד תקין ואיכותי אשר יפעל ביעילות לאורך זמן:

 • סביבת המזגן הנייד:

  אחד מן הדברים שיכולים לסייע משמעותית בשמירה על המזגן הנייד, היא מתן תשומת לב לסביבה בה הוא מושם.
  המזגן הנייד שואב לתוכו אוויר מן החלל בו הוא נמצא, ויחד עם האוויר הזה עשויים להישאב אלמנטים נוספים, כאשר העיקריים בהם הם אבק ולחות.
  האבק עשוי להצטבר בחלקו הפנימי של המזגן הנייד ולהפריע לפעילותו התקינה – לכן כדאי לשמור על ניקיון בסביבת המזגן, או לכל הפחות לדאוג לנקות את המסננים שלו באופן תדיר יותר באם הסביבה אינה נקיה.
  הלחות מצידה, תגביר את הצטברות המים במזגן וכך תדרוש החלפה ידנית של מיכל הקיבול אליו המים מתנקזים בתדירות גבוהה יותר.
  במקרים בהם הלחות בסביבת המזגן גבוהה, ניתן לשקול חיבור של צינורית ניקוז מן המזגן הנייד לכלי קיבול גדול יותר, וכך למזער את תדירות ההחלפה שלו.

 • מסננים:

  כדי לשמור על פעולת המזגן יעילה לאורך זמן, וגם למנוע ממנו להתחמם יתר על המידה, יש לנקות את המסננים שלו בתדירות גבוהה, ובמיוחד את המסנן הראשי.
  הניקוי של המסננים לא צריך להיעשות בחומרי ניקוי כלשהם, שכן השומניות שלהם עשויה לגרום דווקא להצטברות של אלמנטים זרים אשר בתורם יחסמו את המזגן.
  במקום, ניתן להשתמש פשוט בשואב אבק, ובמיוחד בראש המברשת של שואב האבק.
  כדי לייעל את המזגן הנייד אפילו יותר, ניתן לשקול קנייה של מסננים בנפרד והוספתם למזגן הנייד, וכך לוודא שהאוויר הקר הנפלט ממנו הוא האיכותי ביותר.
  מבין המסננים החיצוניים, החשוב ביותר הוא ככל הנראה מסנן הפחם, ובין אם מסנן הפחם נרכש באופן חיצוני למזגן הנייד או הגיע מובנה איתו, יש להחליף אותו בתדירות של אחת לחצי שנה.

 • צינור הפליטה:

  צינור הפליטה אמור לפלוט החוצה אוויר חם ובלתי רצוי, אך בעודו הוא עושה פעולה זו, הלחות המלווה לאוויר החם עשויה להתעבות ולזלוג אל פנים המזגן.
  יש להימנע מן התופעה הזו, אשר עשויה לשבש את פעילות המזגן הנייד לאורך זמן, וניתן לעשות זאת באמצעות בדיקה שגרתית של צינור הפליטה.
  הדבר נעשה באמצעות הקדשת מספר דקות לבדיקת חלקו הפנימי של צינור הפליטה, וסילוק לחות במידה וזו מצטברת בו.
  בנוסף לכך, ניתן לשמור על צינור הפליטה ישר ככל הניתן וקצר ככל הניתן כדי למזער את הסיכוי של הלחות הזו להצטבר מלכתחילה.

 • ניקיון החלק החיצוני:

  ניקוי המזגן הנייד צריך להיעשות באופן שגרתי ומומלץ לשלב אותו בניקוי הבית עצמו.
  הדבר פשוט למדי – יש לעבור עם מטלית לחה על חלקיו החיצוניים של המזגן הנייד וכך לשמור עליו נקי מלכלוכים ומאבק.
  הדבר עשוי לסייע רבות לשמירה על איכויות החומרים החיצוניים של המכשיר, וכך להוסיף לו כמה שנים נוספות.
  עם זאת, חשוב להיצמד למטלית לחה בלבד, שכן חומרי ניקוי מסוגים שונים עשויים לפגוע בחומרים החיצוניים של המזגן הנייד.

 • אחסון:

  מכשירים רבים נוטים לפתח פגמים וליקויים דווקא כשהם אינם נמצאים בשימוש, מכיוון שאז יכולים להצטבר בסביבתם אלמנטים זרים ואנו עשויים שלא לשים לב לתנאים בהם הם נשארים.
  כך, תשומת לב פשוטה למצב המזגן הנייד לפני האחסון ובזמן האחסון עשויה לסייע משמעותית לתקינותו.
  לפני האחסון, מומלץ לנקות את המזגן הנייד ולנקז את כל הלחות שהצטברה בו.
  יתרה מכך, כדאי להפעיל את פונקציית האוורור של המזגן הנייד למשך שעתיים וכך לוודא שחלקו הפנימי יבש לחלוטין.
  עבור האחסון, יש לבחור במקום קריר ויבש כך שלא תצטבר לחות על גבי המזגן.
  יש להימנע ככל האפשר ממקומות אחסון שחשופים לטמפרטורות קיצוניות, שכן גם חום קיצוני וגם קור קיצוני עשויים לפגוע במזגן.
  בנוסף לכל, מומלץ לכסות את המזגן בכיסוי פלסטיק כלשהו, כך כדי לוודא שאבק לא מצטבר על גביו ושהוא נשמר נקי.

גלול למעלה